Szkoła Podstawowa nr 10 w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2 3 4 5

BEZPIECZNE WAKACJE 2019

W ramach propagowania zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży uczniowie kl. II A pod opieką p. Anna Sadok wzięli udział w Turnieju Bezpieczne wakacje 2019 organizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego w Parku Miejskim. Zadaniem uczestników było przejście przez stacje odpowiednio nazwane: Stacja Góry, Stacja Jezioro, Stacja Miasto, Stacja Las, Stacja Wędrówki Piesze, Stacja WOPR, gdzie musieli wykazać się wiedzą i sprawnością fizyczną. Wśród licznie zgromadzonych szkół zgierskich  uczniowie naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni, zajęli I miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!ZAPROJEKTUJ - ZBUDUJ

Zaprojektuj zbuduj
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie „ZAPROJEKTUJ-ZBUDUJ” zorganizowanym przez ZZSP im. Jana Pawła II.
Wśród laureatów znaleźli się:
Zuzanna Skowrońska kl. VA
II miejsce
Jakub Pawłowski kl. VB - wyróżnienie
Anna Stopczyk kl. VB-wyróżnienie
Mikołaj Wosiecki Kl. VB-wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun: Anna Sadok


ZBIERAMY - POMAGAMY

W ramach propagowania zachowań proekologicznych Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Sadok od ośmiu lat organizuje wewnątrzszkolny konkurs „Zbieramy makulaturę oszczędzamy LAS”. Akcja z roku na rok bardzo się rozpowszechniła wśród uczniów i ich rodzin.
W tym roku udało nam się zebrać 7 627 kg papieru.
Najlepiej zbierające klasy:
Klasa IV B
3972 kg
Klasa IV A
1006 kg
Klasa V B 703 kg


Laureaci konkursu „Zbieramy makulaturę-oszczędzamy LAS”
I m-ce
Przemysław Gaweł kl. IV B
II m-ce Justyna Góralska kl. IV A
III m-ce Zofia Olejniczak kl. IV A
IV m-ce Julia Łuszcz kl. IV B
V m-ce Jakub Pawłowski kl. V B
VI m-ce Joanna Kałuda kl. IV B
VII m-ce Mateusz Szymczak kl. IV B
VIII m-ce Mikołaj vel Gorzarda  kl. IV C
IX m-ce Dominik Maciak kl. VI
X m-ce Julian Łacwik kl. II A

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym klasom, uczniom, ich rodzicom i wychowawcom.

Od dwóch lat Mały Samorząd Uczniowski współpracuje z Fundacją Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. Na terenie szkoły zorganizował akcję „ODKRĘCAMY - POMAGAMY”. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w tą działalność. Uzbieraliśmy 46 worków 120l nakrętek. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie i okazaną pomoc DZIECIOM.
Na szczególne wyróżnienie zasługują:
Dominik Maciak kl. VI
Miłosz Kaźmierski kl. I A
Mateusz Guga kl. III
Wiktor Sadok kl. VA
Julia Łuszcz kl. IVB

Opiekun akcji: Anna SadokWYRÓŻNIENIA

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy IVb Maria Janyska i Mateusz Szymczak pod opieką p. Anety Andrzejczak zdobyli wyróżnienia w I Powiatowym Konkursie Literackim na  opowiadanie fantastyczne „Skarbiec wyobraźni” pod hasłem „Niezapomniana wyprawa z  moim ulubionym bohaterem literackim”. Wyróżnione prace można znaleźć na stronie słów cięcie-gięcie w zakładce konkursy.
Zachęcamy do lektury.

ZŁOTA NUTKA

Z przyjemnościa informujemy, że uczennica klasy IVB Aleksandra Cyrulińska otrzymała wyróżnienie w konkursie wokalnym "Złota Nutka".
Gratulujemy Oli sukcesu!!!
MATEMATYCZNE SUKCESY 2018/2019

W maju ogłoszono wyniki Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”,
który odbył się 21 marca 2019 r.
W tegorocznej edycji z naszej szkoły brało udział 62 uczniów z klas II – VI.
Maksymalną liczbę punktów w kategorii Maluch
i tym samym tytuł LAUREATA zdobyła Maria Janyska ucz. kl. IV B.

Poza tym WYRÓŻNIENIA
zdobyli następujący uczniowie:

Daria Bachorska ucz. kl. II A - kategoria Żaczek,
Andrzej Gałązka ucz. kl. II A – kategoria Żaczek
Maksym Świerczyński ucz. kl. IV C -kategoria Maluch,
Paulina Marciniak ucz. kl. IV B -kategoria Maluch,
Kacper Pietruszka ucz. kl. IV B -kategoria Maluch,
Jakub Pawłowski ucz. kl. V B -kategoria Benjamin,
Piotr Płaczkowski ucz. kl. VI – kategoria Benjamin

Gratulacje!

Szkolny koordynator konkursu - Beata Ruman


KITCHEN "STAR"

Dnia 19 maja br. uczniowe z klasy 2B:

Rozalia Dałek
Filip Pawłowski
Dagmara Połoczańska

brali udział w międzyszkolnym konkursie Kitchen STAR, który odbył się ramach festynu "Wszystko na zdrowie - Zgierz miastem zdrowego stylu życia".

WYCIECZKA KLAS 2A I 2B DO SANDOMIERZA

Uczniowie klas II A i II B pod opieką p. A. Sadok i p. E. Bańbury uczestniczyli w trzydniowej wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Górach Świętokrzyskich, której celem było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc, zwiedzili dużo zabytków. Swoją wyprawę rozpoczęli od wejścia Drogą Królewską na Św. Krzyż (Łysą Górę-594 m n.p.m.) ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W czasie wędrówki podziwiali piękno przyrody krajobrazu górskiego. Następnie odwiedzili Muzeum Przyrodnicze, które mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów. Podziwiali ciekawe eksponaty charakterystyczne dla krajobrazu Gór Świętokrzyskich, poznali historie ukształtowania terenu oraz położenia poszczególnych kompleksów leśnych. Podziwiali ślady dawnego życia skamieniałości zebrane z tych gór. Poznali działalność człowieka na tych terenach począwszy od starożytności. Wystawę wzbogacały urządzenia multimedialne, zdjęcia, modele, gra świateł i dźwięków, co przyczyniło się do atrakcyjności zwiedzania. W drodze powrotnej wszyscy kupili drobne pamiątki. Następnie udali się do miejsca zakwaterowania w Trzcinkach.
Drugiego dnia odwiedzili Sandomierz, nazywany czasem „małym Rzymem”, położony na siedmiu wzgórzach nad Wisłą. Zwiedzanie tego malowniczego miasta rozpoczęli od trasy podziemnej, gdzie wysłuchali miejscowych legend związanych z jego historią. Po wyjściu z podziemi udali się na Rynek. Podziwiali piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny. Z Rynku przeszli do gotyckiej Bazyliki Katedralnej wzniesionej w 1360 roku.  Wnętrze kościoła zachwyciło wszystkich swoim bogatym wystrojem w stylu barokowym. Dzięki przewodnikowi poznali jego ciekawą historię. Następnie obejrzeli Bramę Opatowską, jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce, wzniesioną przez Kazimierza Wielkiego. Z wysokości 30 metrów oglądali fascynujący widok na miasto i okolice, panoramę Starego Miasta, Wisłę, która płynie w kształcie litery "S" i Góry Pieprzowe. Największą atrakcją dla wszystkich był rejs statkiem Syrenka, gdzie podziwiali piękny Sandomierz od strony Wisły.
Odwiedzili filmowy posterunek policji z „Ojca Mateusza”, w którym tak naprawdę mieści się Urząd Miasta. Chodzili uliczkami, którymi jeździł bohater filmu.
Ostatniego dnia wycieczki pojechali do Świętej Katarzyny, wsi leżącej u podnóża Łysicy, gdzie obejrzeli zespół klasztorny bernardynek. Pogoda jednak sprawiła psikusa, co uniemożliwiło zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Na zakończenie odwiedzili w Zagnańsku pomnik przyrodniczy
Dąb Bartek, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Bowiem należy do najstarszych drzew w Polsce, liczy od 645 do 670 lat i najbardziej znanych pod względem swojej wielkości.
Choć pogoda była niezbyt przychylna wszyscy wspaniali się bawili i już oczekują kolejnej wycieczki.
ZWIEDZANIE KULIS TEATRU WIELKIEGO W RAMACH PROJEKTU "WAWEL'

24.04.2019r. klasa III wraz z wychowawcą p. Renatą Szymańską wybrała się na wycieczkę po kulisach Teatru Wielkiego. Wizyta za teatralnymi kulisami okazała się niezapomnianą przygodą dla wszystkich uczniów. Uczestniczy wycieczki mieli okazję stanąć na jednej z największych scen operowych w kraju i w Europie, poczuli dreszczyk emocji, którego na co dzień doświadczają artyści. Oprócz wizyty na scenie odwiedzili salę ćwiczeń, garderobę mieszczącą 55 tysięcy kostiumów, pracownię malarską, krawiecką, szewską, perukarnię, a także reprezentacyjne foyer z lustrami weneckimi.
Wycieczka dla uczniów odbyła się dzięki wygranej przez  p. Renatę Szymańską w konkursie "Wawel z Rodziną".KAPELUSZ PANI WIOSNY

Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Sadok zorganizował wewnątrzszkolny konkurs plastyczny „KAPELUSZ PANI WIOSNY” kierowany do oddziały przedszkolnego i klas I-III. Celem jego było rozwijanie aktywności twórczej dzieci poprzez działanie w różnych materiałach i technikach, pobudzenie inwencji twórczej oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej. Pięknie wykonane prace stanowiły dekorację korytarza szkolnego, gdzie wzbudzały zachwyt odwiedzających. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: technika płaska i technika przestrzenna. Wśród laureatów znaleźli się:
I miejsce Bartosz Warszawski kl. I B
II miejsce Daria Bachorska kl. II A
III miejsce Wiktor Boruch kl. I A
Wyróżnienia: Agnieszka Marzec kl. I A, Wiktoria Lipiec kl. III, Mikołaj Klimkiewicz kl. I B
I miejsce Paweł Królikowski kl. I B
II miejsce Martyna Brzezińska oddział przedszkolny
III miejsce Nina Strzelecka Oddział przedszkolny
Wyróżnienia: Zuzanna Kwiatkowska oddz. przedsz., Agata Paździor oddz. przedsz., Natalka Krzewina kl. I B


ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

W ramach upamiętnienia śmierci Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Święty Jan Paweł II- człowiek wolności i miłości do ojczyzny”.

Wśród laureatów znaleźli się:

Zuzanna Skowrońska kl. V A
I miejsce
Antonina Sencerek kl. IV B
II miejsce
Hanna Gawron kl. IV B
III miejsce
Kaja Piec kl. IVC - wyróżnienie    

Opiekun: Anna Sadok

BARWY WIELKANOCY

W międzyszkolnym konkursie plastycznym na kartkę świateczną "Barwy wielkanocy" organizowanym przez MOK dostała wyróżnienieucz. kl VA Michalina Górka.

opiekun: Anna Sadok

KIERMASZ KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Sadok zorganizował kiermasz kartek świątecznych, które zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Tworzymy przez cały rok” realizowanego na lekcjach plastyki. Celem akcji było propagowanie tradycyjnego składania życzeń swoim bliskim, rodzinie oraz znajomym z okazji Świąt Wielkanocnych.


POLA NADZIEI

W sobotę 6.04.2019 r. uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawcy p. Renaty Szymańskiej wzięli udział w akcji charytatywnej Pola Nadziei.
Celem akcji Pola Nadziei była zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi na ideę opieki hospicyjnej. Pola Nadziei w Zgierzu pozwoliły zebrać środki na rzecz budowy Ośrodka Hospicjum przy ulicy Parzęczewskiej. Ważnym elementem akcji było uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób chorych, cierpiących i umierających.
Udział w kampanii uczy młode pokolenie, że można pomagać chorym niosąc tym samym radość oraz nadzieję. Uczniowie z klasy trzeciej bardzo zaangażowali się w akcję i z ochotą uczestniczyli w zbiórce w okolicach centrum handlowego przy ul. Gałczyńskiego w Zgierzu. Dziękujemy uczniom za pomoc i wsparcie!

LEKCJA EDUKACJI PRAWNEJ

5.04.2019r. klasa 3a pod opieką wychowawcy pani Renaty Szymańskiej udała się na lekcję edukacji prawnej do Sądu Rejonowego w Łodzi. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozprawie pokazowej prowadzonej przez pracowników sądu, a także zadecydować wspolnie z sędzią przewodniczącym o wymiarze kary dla oskarżonego. Uczniowie poznali pracę adwokata, prawnika, radcy prawnego, sędziego i policjanta, a także ich charakterystyczny ubiór. Mieli okazję zobaczyć tzw. niebieski pokój, w którym przesłuchiwane są dzieci.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, dostarczyła wiele emocji i nowej wiedzy. Niektórzy uczniowie zafascynowali się pracą sędziego i byc może odnaleźli swoje powołanie.77 ROCZNICA UPAMIĘTNIENIA ZBRODNI HITLEROWSKIEJ

Braliśmy udział w 77. rocznicy upamiętnienia zbrodni hitlerowskiej

Delegacja naszej szkoły wzięła 20 marca udział w uroczystościach rocznicowych najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszego miasta – publicznej egzekucji przez Niemców stu Polaków na Placu Stodół.

Główne uroczystości odbyły się na Placu Stu Straconych, w miejscu gdzie 77  lat temu miała miejsce niemiecka zbrodnia. Pod pomnikiem poświęconym rozstrzelanym delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych oraz mieszkańców złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Dalsza część upamiętnienia tragicznych wydarzeń z czasów okupacji hitlerowskiej odbyła się w lesie lućmierskim. Tam delegacje również złożyły kwiaty oddając hołd pomordowanym. W trakcie składania kwiatów uczniowie naszej szkoły pełnili przy mogile wartę honorową.
Szkołę Podstawową nr 10 reprezentowali uczniowie z klas Va i Vb.  Opiekunem grupy był nauczyciel historii Dominik Kaźmierski. Ponadto w korytarzu szkolnym można obejrzeć gazetkę ścienną poświęconą niemieckiej zbrodni przygotowaną przez uczennice z klasy VI.

Wydarzenia zwane dzisiaj Zbrodnią Zgierską, które rozegrały się 20 marca 1942 roku na Placu Stodół los w niecodzienny sposób splótł z historią naszej szkoły. Przede wszystkim wielu mieszkańców ówczesnej wsi Proboszczewice było zmuszonych przez okupantów do oglądania egzekucji. Ponadto jeden z mieszkańców Proboszczewic, Adam Bandel, więzień obozu Radogoszcz brał udział w pochówku ciał zamordowanych. Jego relacja jest jedną z najczęściej cytowanych w opracowaniach poświęconych temu wydarzeniu. Dzieci i wnuki Adama Bandela były uczniami naszej szkoły. Ponadto, podczas uroczystości 40 rocznicy, w 1982 roku, Jerzy Wieczorek, ps. Bohdan – w czasie wojny żołnierz Szarych Szeregów, który był autorem pierwszej relacji o zgierskiej egzekucji przekazanej do Komendy Głównej Armii Krajowej – wyznaczył szkołę w Proboszczewicach do opieki nad grobem w lesie lućmierskim. Od kilku lat powróciliśmy do tej tradycji. Władze samorządowe, tak województwa, miasta, jak i gminy oficjalnie wyznaczyły naszą szkołę do opieki nad tym Miejscem Pamięci.POWITANIE WIOSNY

W tym roku Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Sadok na powitanie wiosny zorganizował dla uczniów klas młodszych poszukiwanie jej oznak na szkolnych korytarzach. Każdy poszukiwacz za swój znaleziony symbol dostał wiosenną, kolorową nagrodę.
W ostatnią sobotę marca MSU wziął udział w Rajdzie Wiosennym obserwując budzącą się wiosnę w plenerze. Uczestnicy mieli możliwość w czasie pieszej wyprawy poznać przyrodnicze walory miasta.  Kształtowali nawyki zdrowego i aktywnego stylu życia. Piękna pogoda sprzyjała w pokonywaniu kolejnych kilometrów przed dotarciem na metę, na której czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Zmęczeni, ale szczęśliwi rozeszli się do swoich domów.
Uczestnicy:
Bachorska Daria
Gałązka Andrzej
Łacwik Julian
Łopacińska Maria
Marciniak Wiktoria
Paździor Aleksandra
Pietruszka Oskar
Rajski Alexander
Dorcz Gabrysia
Modrzejewska Nikola
Olejniczak Hanna
Olejniczak Zofia
Frątczak Oliwia
Klimk
owski Mikołaj
Jadczak Adam
Buda Monika
Opiekun: Anna Sadok


KOTWICA PW

W środę rano 20 marca każdy z rodziców przyprowadzających swoje dzieci do szkoły otrzymywał prezent, niewielki znaczek z namalowaną Kotwicą Polski Walczącej. W ten sposób uczniowie naszej szkoły uczcili 77 rocznicę powstania tego symbolu.
Przypinki wykonane zostały przez uczniów klasy I a oraz III a pod kierunkiem wychowawczyń: Katarzyny Targalskiej i Renaty Szymańskiej. Inspiratorem wydarzenia był nauczyciel historii Dominik Kaźmierski. Pomysł zrealizowany został w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0.
Kotwica Polski Walczącej po raz pierwszy została użyta 20 marca 1942 roku w okupowanej Warszawie. Składa się z dwóch liter „P” oraz „W” nałożonych na siebie tak, aby przypominały kotwicę – chrześcijański symbol nadziei. Twórczynią znaku Kotwicy Polski Walczącej była Anna Smoleńska, ps. „Hania”, harcerka Szarych Szeregów oraz żołnierz Armii Krajowej.


II OTWARTE MISTRZOSTWA ZGIERZA W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ.

Reprezentacja  uczniów z naszej szkoły w roczniku2009,w  składzie:

Dominik Dratkowicz, Patryk Wozniak, Mateusz Lutosławski, Mateusz Szymczak, Przemek Gaweł, Fabian Galant, Jakub Raszewski  zdobyła III miejsce w II Otwartych Mistrzostwach Zgierza w Halowej Piłce Nożnej pod  patronatem Prezydenta Miasta Zgierza, Przemysława Staniszewskiego. W zawodach brało udział pięć drużyn ze zgierskich szkół podstawowych. Wszystkie drużyny reprezentowały wysoki, wyrównany poziom.

Gratulujemy sukcesu.


PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE DLA RODZICÓW

W styczniu po raz drugi wystawiliśmy jasełka pt." Maleńka Miłość". Na  przedstawienie zaprosiliśmy  ks. Dziekana, Przedstawicieli Urzędu Miasta, Radę Osiedla i Rodziców. Nasi aktorzy po raz kolejny wcielili się w rolę tych, którzy jako pierwsi przybyli do stajenki. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Rady Osiedla, rodzicom, dziadkom i krewnym naszych uczniów za przybycie.Ci, ktorzy przyjęli nasze zaproszenie byli zachwyceni  inscenizacją i śpiewem kolęd w wykonaniu naszego Szkolnego Chóru. Scenariusz opracowała p.katechetka Barbara Wosiecka. Nad interpretacją czuwała p.Aneta Andrzejczak - polonistka. Dekorację przygotowała p.Anna Sadok - opiekun Szkolnego Koła Teatralnego. Oprawę muzyczną prowadził p.Leszek Nabiałczyk - opiekun Chóru Szkolnego.

Barbara Wosiecka


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE III

Klasa III pod opieką p. Renaty Szymańskiej zorganizowała występ artystyczny dla swoich dziadków z okazji ich święta. Dzieci wyrecytowały wierszyki i odśpiewały piosenki. U dziadków widać było wzruszenie, popłynęło nawet kilka łez. Po występie uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane prezenty - kule śnieżne. Następnie wnuczęta wraz z dziadkami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Wszyscy doskonale się bawili!

WYRÓŻNIENIE

Miło nam poinformować, że Monika Buda  uczennica klasy Va zdobyła wyróżnienie w XXI Wojewódzkim Konkursie Poetyckim im. K.K. Baczyńskiego. Wiersze laureatów w tym także Moniki można przeczytać w pokonkursowym tomiku poezji „Krzyczeć ciszą” dostępnym w szkolnej bibliotece.

Aneta Góralska-Andrzejczak


KONCERT

22 stycznia br. uczniowie klas IVb i Vb mieli możliwość uczestniczenia w koncercie muzyki klasycznej „Na królewskim dworze”, podczas którego nie tylko wysłuchali utworów barokowych, ale także zdobyli wiedzę na temat epoki i  typowych dla niej instrumentów. Poznali tańce dworskie typowe dla dworu króla Ludwika XIV i nauczyli się kroków jednego z nich. Koncert zakończył się quizem, w którym nasi wychowankowie wykazali się wiedzą i dobrą pamięcią.

2 3 4 5

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego