Szkoła Podstawowa nr 10 w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

8

niewidoczne

WYCIECZKA DO CERAMILANDII

Uczniowie kl. V A, V B pod opieką p. Anny Sadok i kl. I A pod opieką p. Katarzyny Targalskiej uczestniczyli w wycieczce do Ceramilandii, która odbyła się w ramach projektu „Zgierskie szkoły inkubatorem cyfrowych kompetencji uczniów przydatnych w zawodach przyszłości”. Uczestnicy mieli możliwość poznać proces produkcji ceramiki. Podczas zwiedzania pracowni oglądali surowce i sposoby formowania masy: ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Zostali zapoznani ze sposobami wypalania ceramiki, a także rodzajami i technikami dekoracji. Piękna ekspozycja produktów zakładu ceramicznego była inspiracją do warsztatów, w których czynnie uczestniczyli. Każde dziecko samodzielnie dekorowało i ozdabiało gotowe figurki, przez co jeszcze bardziej poznało specyfikę danego zawodu. Na koniec nietypowej lekcji z przedsiębiorczości wszyscy otrzymali dyplom „Młodego Ceramika” za zdobycie wiedzy dotyczącej technologii produkcji ceramiki oraz za udział w warsztatach tworzenia i ozdabiania ceramicznych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Na pamiątkę każdy mógł zabrać do domu własnoręcznie ozdobione figurki.

RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE

Rodzice uczniów klasy II A i V B zorganizowali dla uczestników biorących udział w Święcie Szkoły warsztaty z rękodzieła artystycznego, które zostały poprowadzone przez Koło Gospodyń Miejskich Zgierz. Wszyscy chętni mogli zrobić sobie piękne ikebany z darów natury lub wykonać jesienny wianek. Japońska sztuka układania kwiatów dała możliwość integracji oraz miłego spędzeniu czasu. Wiele osób odkryło w sobie talent i rozbudziło chęć działania.


NA STRAGANIE ZAMIESZANIE

Uczniowie klasy II A wystąpili gościnnie w klasie I B i oddziale przedszkolnym z inscenizacją wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Prócz promocji zdrowego odżywiania przedstawiający chcieli zwrócić uwagę na morał wiersza „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.



WYCIECZKA DO INSPIRO

Dnia 08.10.2018 odbyła się wycieczka do INSPIRO (Akademia Twórczego Myślenia). Nasze cele to: wypracowanie pracy grupowej, nauka przez zabawę, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Rozwijanie wiedzy ogólnej u uczniów, integracji sensorycznej- doświadczanie wszystkiego pełnym spektrum zmysłów, a następnie uczenie się określać właściwości i łączyć ze sobą tę wiedzę (z zakresu nauk przyrodniczych, językowych). Integracja uczniów. Wycieczkę zorganizowały p.R.Szymańska i I.Śleboda w ramach projektu edukacyjnego Inkubator.

MINI-ZOO

W Dniu Święta Szkoły, Dniu Edukacji Narodowej w sali przyrodniczej przygotowaliśmy ,,Minii ZOO". Do naszej szkoły zawitały rozmaite zwierzaki: króliczki, kilka gatunków chomików, świnki morskie, wąż zbożowy Janusz, agamy brodate, gekony tygrysie, żółw wodny, kurki czubatki, przepiękne ogromne gołębie, kaczki, malutkie amadyny, przepióreczki, kilka gatunków wspaniałych papug oraz pieski razy grzywacz chiński. Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy zwierzaków serdecznie dziękujemy.

WIZYTA W STOLICY

8 października b.r. uczniowie klas II A i II b pod opieką p. A. Sadok i p. E Bańbury byli na wycieczce w Warszawie. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich, gdzie największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia i scena położona na sztucznej wyspie. Sławnych Polaków przybliżyły pomniki Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Przy wyjściu z Parku Królewskiego odwiedziliśmy Pomnik Józefa Piłsudskiego. Przepiękna pogoda sprzyjała zwiedzającym. Niezwykle ważnym punktem wycieczki dla uczestników  był Stadion Narodowy. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i taka wizyta była spełnieniem ich marzeń. Wejście na trybuny pozwoliły podziwiać ogrom tego obiektu, który wywarł na wielu ogromne wrażenie. Następnie  poszliśmy ulicami Warszawy do Metra, odbyć przejażdżkę ze stacji Stadion Narodowy do stacji Nowy Świat. Przechadzając się Krakowskim Przedmieściem obejrzeliśmy Pałac Prezydencki, skąd udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy ogromne szczęście być świadkami zmiany warty przy grobie. Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy Stare Miasto. Podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syrenki i Barbakan. Ta niezwykła lekcja historii pozwoliła nie tylko zgłębić wiedzę na temat dziedzictwa narodowego i kulturowego, ale również kształtować postawy patriotyczne i szacunek do narodu. Pomimo zmęczenia oraz natłoku wrażeń uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni i już czekają na kolejną wyprawę.




ŚLADEM WRZEŚNIA 1939 ROKU

Niektóre miejsca w naszej najbliższej okolicy związane z walkami sprzed 79 lat odwiedzili uczniowie klasy VI podczas rajdu, który odbył się 30 września.
Trasa wędrówki przebiegała m.in. w okolicy wsi Dąbrówka Wielka, Biała, Kębliny oraz Besiekierz Rudny. We wrześniu 1939 roku miały tam miejsce walki polskich żołnierzy 28 pSK i Kresowej Brygady Kawalerii z atakującą armią niemiecką.
Kulminacyjnym momentem był apel pamięci nad grobami polskich obrońców pochowanych na cmentarzu we wsi Biała oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową nieopodal dawnego dworku w Kęblinach, który był centralnym punktem walk.
Rajd zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek zorganizowanym w Besiekierzu Rudnym. Można było tam również zobaczyć oryginalne wyposażenie polskich piechurów w trakcie pokazu zorganizowanego przez grupę rekonstruktorów historycznych.
Opiekunami uczniów byli: nauczyciel historii Dominik Kaźmierski oraz Gabriela Szczitek mama jednej z uczennic.



SPRZEDAŻ CIAST

W związku ze zbliżającym się Świętem Szkoły (13.10) klasa IIIA pod opieką wychowawczyni p. Renaty Szymańskiej rozpoczęła akcję sprzedaży słodkości, które uczniowie zrobili pod czujnym okiem swoich mam. Uczniowie na przerwach sprzedają wypieki kolegom z innych klas. Cała akcja cieszy się ogromnym powodzeniem!

Dziękujemy rodzicom i uczniom za zaangażowanie!


MISTRZOSTWA ZGIERZA I POWIATU W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły  w składzie:   
Lena Kępa
Milena Dziobiak
Nawel Henni
Amelia Pałągiewicz
Jagoda Czaplińska
Magdalena Brzezińska
zajęła w tych zawodach II miejsce w Zgierzu.
Lena Kępa zajęła VI miejsce w powiecie zgierskim.




OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASIE 3A

2.10.2018 r. klasa IIIA pod opieką wychowawcy p. Renaty Szymańskiej wzięła udział w "Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania". W ramach akcji klasa IIIA odwiedziła klasę  IA, dla której specjalnie przygotowała historię przygód Gangu Słodziaków. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem czytali opowieść z podziałem na role, wcielając się w znanych bohaterów. Później każdy uczeń miał okazję pobawić się wybranym przez siebie Słodziakiem. Na zakończenie p.R.Szymańska rozdała uczniom specjalne albumy, gdzie za codzienne czytanie, w nagrodę, otrzymają naklejkę z wizerunkiem ulubionego Słodziaka.

48 RAJD ŻAKÓW

W piękną słoneczną sobotę 29 września 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 48. Rajdzie Żaków. Celem wyprawy było upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Podczas rajdu uczniowie mieli możliwość poznania ciekawych miejsc swojego miasta oraz tropienie historii Zgierza. Zadaniem uczestników było przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiedzy na temat niepodległości naszej ojczyzny, jak również przygotowanie serduszek w barwach narodowych. Piękna jesienna pogoda sprzyjała aktywnie spędzającym wolny czas uczestnikom. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny rajd.
Uczestnicy:
Gabriela Dorcz, Nikola Modrzejewska, Hanna Olejniczak,  Lena Jęczkowska, Maria Łopacińska, Wiktoria Marciniak, Oskar Pietruszka, Alexander Rajski, Oliwia Fratczak, Dagmara Połoczańska,  Wiktoria Chmura, Wiktoria Lipiec, Zofia Olejniczak, Wiktor Sadok, Anna Stopczyk, Julia Fortuniak

Opiekunowie: Anna Sadok, Ilona Jatczak

KTO CZTA KSIĄŻKI - ŻYJE PODWÓJNIE

Drodzy,

bardzo miło nam poinformować, że projekt "Kto czyta książki - żyje podwójnie", napisany przez p.Renatę Szymańską, został laureatem konkursu Fundacji Wawel z Rodziną! Inicjatywa p. R.Szymańskiej znalazła się wśród 30 zwycięzców i otrzyma grant w wysokości minimum 5000* złotych!
*Dlaczego minimum? Każdy, kto uwielbia słodycze może pomóc nam w powiększeniu kwoty grantu! Wystarczy kupić produkty firmy Wawel oznaczone serduszkiem, a kod spod opakowania zarejestrować na stronie lt www.sercerosnie.com.pl! Każdy kod to punkty, które można wymieniać na atrakcyjne nagrody dla siebie (bilety do kina, koszulki, torby i dostęp do serwisu Showmax) oraz wesprzeć wybraną przez siebie organizację charytatywną. Gorąco zachęcamy do wspierania Fundacji Wawel z Rodziną, bo wszystkie zebrane w akcji przez nią środki zasilą granty na realizację innowacyjnych projektów edukacyjnych w tym naszego!

X MEMORIAŁ IM. W. LISIECKIEGO

Uczniowie naszej szkoły, w dniu 8 września 2018 roku, brali aktywny udział w X memoriale im. Władysława Lisieckiego. W kategorii zespołowej klas I - III zajęliśmy I miejsce, zaś w kategorii klas IV VI zajęliśmy II miejsce.
Na wyróżnienie zasługuje Gniewomir Prasal, który zajął III miejsce. Uzyskane wyniki są zasługą następujących uczestników:
1.Filip Pawłowski
2. Oskar Pietruszka
3. Wiktor Mirecki
4. Marysia Łapacińska
5. Daria Bachorska
6. Przemysław Gaweł
7.Mikoiłaj Gorzarda vel Gorządowski
8.Patryk Wożniak
9.Dominik Dratkowicz-
10. Mateusz Szymczak
11. Fabian Galant
12. Michał Wieczorek
13. Kornelia Tomaszewska
14. Justyna Góralska
15. Hanna Gawron
16.Marysia Kulesza
17. Nikola Dworczak
18. Anna Zmitrowicz
19. Maja Ostrowska
20. Amelia Pałągiewicz
21. Kaja Piec
22. Aleksandry Pałągiewicz
23. Zuzanna Puszczyńska
24. Magdalena Brzezińska
25. Lena Kępa
26. Anna Bakalarz
27. Zuzanna Skowrońska
28. Milena Dziobiak
29. Michał Sobczak
30. Dawid Pyziak
31. Mateusz Matusiak
32. Nikola Cicha
33. Hania Sobańska
34. Julia Karolak
35. Jakub Pawłowski
36. Dominik Fortuniak
37. Piotr Dąbrowski
38. Mikołaj Wosiecki
39. Maria Doskocz
40. Julia Fortuniak
41. Gniewomir Prasal
42. Antoni Kępa
43. Mateusz Lutosławski
44. Aleksandra Krysicka
45. Piotr  Płaczkowski
46 . Natalia Lipiec
47. Wiktoria Lipiec
48. Mateusz Guga
49. Natalia Kaczmarek




ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W poniedziałek 3 września odbyło się oficjalne  rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 połączone
z oddaniem do użytku nowego pawilonu szkoły.  W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Wśród tych pierwszych byli m.in.  członkowie Rady Miasta p. Elżbieta Krzewina, p. Henryka Piekut,
i p. Marek Sencerek, przedstawiciele Rady Osiedla Proboszczewice Lućmierz, przedstawiciele Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 10.     
Po odśpiewaniu hymnu i występie uczennicy klasy IVb Aleksandry Cyrulińskiej głos zabrali Prezydent Miasta Zgierza pan Przemysław Staniszewski, Sekretarz  Miasta Zgierza pan Robert Chocholski
i Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży pan Marek Lipiec.   Następnie włodarze miasta wspólnie
z dyrektorem szkoły panem Pawłem Marynowiczem przecięli symboliczną wstęgę, a ksiądz kanonik  Andrzej Chmielewski,  proboszcz parafii św. Katarzyny  Aleksandryjskiej w Zgierzu poświęcił budynek, życząc uczniom i nauczycielom sukcesów w nowym roku szkolnym.
Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do obejrzenia nowego pawilonu, a uczniowie udali się do sal na pierwsze spotkania z wychowawcami.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego