Szkoła Podstawowa nr 10 w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

7

niewidoczne

MIKOŁAJKI W KLASIE iii

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3 wraz z wychowawczynią udekorowali choinkę. Z okazji Mikołajek uczniowie wyjechali do kina pod opieką p. Renaty Szymańskiej na film pt. "Dziadek do orzechów Cztery Królestwa", a rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki upominek w postaci czekoladek ukrytych w Kalendarzu Adwentowym i łamigłówek. W klasie czuć już atmosferę zbliżających się świąt, na które wszyscy już czekamy.




MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Uczniowie klasy VI w ramach odzyskania niepodległości byli w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tematem przewodni warsztatów było odszukanie artefaktu. Zadanie polegało na zlokalizowaniu i właściwym opisaniu poszukiwanego na ekspozycji przedmiotu. Uczniowie podczas zabawy poruszali się po historii i realiach Polski pod zaborami i w okresie I wojny światowej.




ANDRZEJKI W KLASIE III

W "Andrzejki" klasa III wraz z wychowawczynią p. R.Szymańską zorganizowała popołudnie wróżb i zabaw, podczas których uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. W pogodnym i pełnym magii nastroju uczniowie mieli okazję sobie powróżyć. Z pomocą pani wychowawczyni lali wosk przez dziurkę od klucza, rzucali obraną skórkę od jabłka przez lewe ramię, wróżyli sobie z tajemnych kubeczków. Odbyło się także ustawianie butów w stronę drzwi, by sprawdzić, która panna pierwsza wyjdzie za mąż, a który kawaler pierwszy się ożeni. W trakcie zabaw uczniowie skosztowali małych słodkości, które dla dzieci przygotowała p. R. Szymańska. Dzień Andrzejkowy uczniowie spędzili bardzo rodośnie i przeżyli mnóstwo niespodzianek!

ANDRZEJKI W KLASIE IIA

W wigilię Andrzeja klasa II A zorganizowała wieczór andrzejkowy, dzięki któremu uczniowie poszerzyli swoja wiedzę na temat zwyczajów tego święta. W magicznym nastroju, wśród blasku świec każdy mógł sobie powróżyć. Przez dziurkę od czarodziejskiego klucza wszyscy lali wosk, z dat urodzin wyliczali szczęśliwe numerki, na spełnienie marzeń rzucali monetą przez lewe ramię do wody, wróżyli sobie z tajemniczych kubeczków, przepowiadali przyszłość losując przedmioty z worka i zajadali ciasteczka z wróżbą.
Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Na zakończenie zabawy przyszedł czas na małe słodkości, które przygotowali rodzice. Serdecznie dziękujemy!


MUZEUM TRADYCJI I NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie kl. II A pod opieką p. A. Sadok i kl. II B pod opieką p. E. Bańbury uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Tradycji i Niepodległości w Łodzi. Podczas warsztatów muzealnych pogłębili swoją wiedzę dotyczącą odzyskania niepodległości na ziemiach polskich. W czasie prezentacji multimedialnej, zajęć plastycznych i muzycznych rozwijali wrażliwość patriotyczną do swojego kraju. Zwiedzili również wystawę poświęconą kobietom polskim więzionym z powodów politycznych. Przebywały one w budynku na terenie obecnego muzeum w Łodzi przy ulicy Gdańskiej13.

PORA NA RECYTATORA

28.11.2018r. uczniowie z klas pierwszych i trzeciej wzięli udział w VIII Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim pt.: "Pora na recytatora, czyli zegar tyka w rytm wierszyka" poświęconym twórczości Joanny Papuzińskiej zorganizowanym w SP 3 w Zgierzu, gdzie udali się pod opieką p. Renaty Szymańskiej. Wiersze recytowali Maja Budzyńska kl. Ib (przygotowana przez p. G. Sokół), Natalia Kaczmarek kl. Ia (przygotowana przez p. K. Targalską), Weronika Kaczmarek kl. III i Szymon Machnicki kl. III (przygotowani przez p. R. Szymańską). Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, artyści spisali się wspaniale. Wyróżnienie otrzymała Weronika Kaczmarek z kl. III. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


DZIEŃ MISIA

26 listopada 2018 roku uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III uroczyście obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każda klasa przygotowała plakat przedstawiający Misia Patriotę. Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. A. Sadok przygotował różnorodne zabawy, podczas których uczestnicy mogli wykazać się znajomością bajek, w których bohaterami są misie, wiedzy o życiu misiów, jak również podróżować z misiami po Polsce. Wysłuchali utworów muzycznych, na podstawie których musieli rozpoznać i nazwać misie. Smakowali przysmaki misiowe oraz układali misie ze zdrowych warzyw i owoców. Pani E. Bańbura przeczytała fragment książki „Dziadek niedźwiadek” Ł. Wierzbickiego, która opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.
Na zakończenie wspaniałej zabawy wszystkie klasy otrzymały dyplomy i misie lubisie.



AKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ FUNDACJI "KOCIA MAMA"

Klasa IA z wychowawczynią p. Katarzyną Targalską  zorganizowała akcję charytatywną na rzecz Fundacji Kocia Mama. Uczniowie przez tydzień zbierali różnego rodzaju karmę i żwirek dla kocich pupili. Odbyła się też sprzedaż "słodkiej cegiełki", w ramach której uczniowie sprzedawali ciasta, a za uzbierane pieniądze p. Kasia Targalska zakupiła pokarm dla kotów z fundacji.W ramach podziękowania za podarunki dla zwierzaków 20.11.2018r. odwiedzili naszą szkołę wolontariusze z Fundacji Kocia Mama, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla klas I-III i oddziału przedszkolnego. Uczniowie słuchali opowieści o kocich zachowaniach i zwyczajach, o kotach bezdomnych i opiece nad domowymi pupilami. Odbyło się malowanie twarzy w koty, a także zajęcia plastyczne. Najważniejszym punktem spotkania była, przez cały czas trwania zajęć, obecność kotów, które nie stroniły od „pieszczot” dzieci. Uczniowie, wolontariusze i domownicy Fundacji byli zadowoleni z wizyty. Wolontariuszom życzymy wytrwałości w opiece nad zwierzętami, a kotom dobrych domów i kochających opiekunów!

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

W środę 14 listopada, trwając w świątecznej atmosferze, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły  uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas: piątych, szóstych, pierwszych i drugich wzięli udział w biegu ,,Sztafeta Niepodległości”. Na stulecie pobiegło stu uczestników. Czynnie uczniów wsparli, również biegnąc, nauczyciele: p. Izabela Marczak, p. Ilona Jatczak, p. Anna Sadok i p. Leszek Nabiałczyk.
Akcję wspierali nauczyciele: p. Aneta Góralska-Andrzejczak, p. Ewa Bańbura, p. Grażyna Anna Sokół, którym dziękujemy.

RAJD NIEPODLEGŁOŚCI

Mały Samorząd Uczniowski, pod opieką p. A. Sadok, chcąc upamiętnić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wziął udział w Rajdzie Niepodległości. Uczniowie podczas zdrowo i aktywnie spędzonego czasu poznali historię odzyskania przez Polskę niepodległości, która także dotyczy naszego miasta. Dowiedzieli się o zgierzanach, którzy byli zaangażowani w walkę o wolną Polskę. Wysłuchali opowieści o zgierskich harcerzach, którzy 20 lat temu po raz pierwszy wyruszyli na Ukrainę, aby odbudować zaginione cmentarze legionowe, a po dzień dzisiejszy biorą udział w sztafecie rowerowej przywożąc Ogień Niepodległości do naszego miasta. Po zakończonym rajdzie wszyscy wzięli udział w sadzeniu drzew przy symbolicznej Alei Niepodległości.
Uczestnicy:
Hanna Olejniczak
Zofia Olejniczak
Roksana Rożniata
Anna Stopczyk
Wiktor Sadok
Oliwia Frątczak
Andrzej Gałązka
Pola Głowacka
Lena Jęczkowska
Leon Mańkowski
Julian Łacwik
Maria Łopacińska
Wiktoria Marciniak
Oskar Pietruszka
Alexander Rajski
Aleksandra Tomczak
Opiekunowie: Ilona Jatczak, Leszek Nabiałczyk, Anna Sadok



WIZYTA W SEJMIE RP

7.11.2018 r. wychowawca 3A p. Renata Szymańska i wychowawca 4C p. Ilona Śleboda zorganizowały wycieczkę do Warszawy, dodatkowym opiekunem był p.Dominik Kaźmierski. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić sale Sejmu RP, zapoznać się z budynkiem sejmu. Poznali pracę polityków. Następnie uczniowie udali się spacerkiem ulicami Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego. Wspaniałym przewodnikiem okazał się p. Dominik Kaźmierski, który opowiadał uczniom o ważnych historycznie miejscach w Warszawie, a także uczynił, dzięki swoim opowieściom, zwiedzanie muzeum bardziej atrakcyjnym i ciekawszym. Dzięki wizycie w muzeum uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę panującą na froncie, poznać bliżej historię Polski i rolę żołnierzy w kraju.
Wszystkim wyjazd bardzo się podobał!


SYMBOLE NARODOWE

Mały Samorząd Uczniowski z okazji obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizował konkurs plastyczny Symbole narodowe dla uczniów klas I-III oraz oddziały przedszkolnego. Celem konkursu było wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy, stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową, rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego.
Wśród licznie zgromadzonych prac jury przyznało:
I miejsce Oliwia Frątczak kl. II B
II miejsce Gabriela Dorcz kl. I B
III miejsce Aleksandra Tomczak kl. II A
Wyróżnienie: Mateusz Woźniak oddz. przedszkolny
                    Cyprian Chocholski kl. I A
                     Maja Budzyńska kl. I A

Opiekun: Anna Sadok



TY JESTEŚ WOLNOŚĆ

Koło Teatralne pod opieką p. A. Sadok przygotowało przedstawienie „Ty jesteś Wolność”, które wystawiło dla uczniów naszej szkoły podczas uroczystych obchodów z okazji 100 rocznicy Narodowego Dnia Niepodległości.

Obsada
Wolność:
Kornelia Tomaszewska
Giermkowie:
Paulina Marciniak
Alexander Rajsk
Biały Orzeł:
Michalina Tomas
Czarne Orły:
Magdalena Cyrulińska
Oliwia Frątczak
Dagmara Połoczańska
Skrzaty:
Mikołaj Franciszkowski
Maria Łopacińska
Julia Łuszcz
Dzieci:
Rozalia Dałek
Hanna Gawron
Pola Głowacka
Lena Jęczkowska
Leon Mańkowski
Oskar Pietruszka
Budkiewicz Nina
Prowadząca:
Wiktoria Marciniak
Wokal:
Aleksandra Cyrulińska
Antonina Sencerek


STO LAT OD ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Gdzie w Zgierzu rozbrajano Niemców w listopadzie 1918 roku, gdzie w najbliższej okolicy naszego miasta działała tajna szkoła podoficerów Polskiej Organizacji Wojskowej, czy też jakie znaczenie mają czerwone maki dla Polaków i Brytyjczyków można się było dowiedzieć podczas apelu zorganizowanego dla uczniów klas IV – VI.
Uczniowie klasy VI a opowiedzieli o kilku ważnych wydarzeniach w Zgierzu i najbliższej okolicy z lat 1914-1918, których kulminacją było rozbrajanie Niemców i przejmowanie władzy w mieście i okolicy przez Polaków 11 listopada 1918 roku.
Natomiast uczniowie z klas V a i b przygotowali wystąpienie dotyczące symbolu czerwonego maka – Remembrance Poppy, który w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach anglosaskich jest n
oszony 11 listopada jako pamiątka po żołnierzach Wspólnoty Brytyjskiej poległych na polach I wojny światowej.
O godzinie 11.11 apel został przerwany, a wszyscy obecni odśpiewali uroczyście polski hymn narodowy. W ten sposób społeczność Szkoły Podstawowej nr 10w Zgierzu dołączyła do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu przez uczniów szkół.
Wystąpienia uczniów powstały pod kierunkiem nauczyciela historii Dominika Kaźmierskiego, prezentację o czerwonym maku przygotowała nauczycielka angielskiego Izabela Marczak, a oprawę muzyczną, w tym występ szkolnego chóru – nauczyciel muzyki Leszek Nabiałczyk.

ŚNIADANIE DAJE MOC KL. 2A

8 listopada 2018 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Śniadanie daje moc organizowaną w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie klasy II A pod opieką p. A. Sadok przypomnieli sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego wszyscy bardzo solidnie przygotowali się do postawionego przed nimi zadania, które miało na celu przygotowanie zdrowego, ale też zachęcającego do zjedzenia posiłku. Powstały przepyszne kanapki, owocowe szaszłyki, smakowite sałatki i kolorowe soki. Przy pięknie zastawionym stole wszyscy wspólnie zasiedli, aby spożyć zdrowy i pyszny posiłek. Uczniowie poczęstowali pracowników szkoły oraz uczniów klas starszych.
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
W przygotowaniu śniadania zaangażowali się rodzice, którym bardzo dziękujemy.


ŚNIADANIE DAJE MOC KL. 3A

8.11.2018r. jak co roku p. Renata Szymańska wraz ze swoją obecną klasą 3A wzięła udział w ogólnopolski ej akcji promującej zdrowe odżywianie "Śniadanie daje moc". Wychowawczyni przypomniała uczniom 10 zasad zdrowego stylu życia, odbyła się także dyskusja na ten temat. Punktem kulminacyjnym lekcji było przygotowanie przez uczniów zdrowego posiłku. Wszyscy przynieśli odpowiednie produkty i z zaangażowaniem robili smaczne kanapki i kolorowe sałatki. Na koniec odbyła się wspólna degustacja.
Do zobaczenia za rok!



ŚPIEWNIK NIEPODLEGŁOŚCI

W poniedziałkowy ranek, 5 listopada wielu rodziców odprowadzających swoje dzieci do szkoły tuż po wejściu do budynku otrzymało niewielka ulotkę oraz mini flagę polską. Wręczającymi byli uczniowie z klasy I a.
Na ulotce były umieszczone teksty kilku popularnych pieśni związanych z przypadającą właśnie setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zachęta, by podczas zbliżającego się święta narodowego znaleźć kilka wolnych chwil, aby z dziećmi je zaśpiewać.
Pomysłodawcami akcji byli: nauczyciel historii Dominik Kaźmierski oraz dyrektor SP 10 Paweł Marynowicz. Natomiast wykonanie polskich flag to dzieło uczniów klasy I a i III a pod kierunkiem wychowawczyń: Katarzyny Targalskiej oraz Renaty Szymańskiej.





KAPSUŁA CZASU

29 października br. odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkoły. Został on zorganizowany z okazji zbliżającej się  setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i tańcu z flagą wykonanym przez dziewczynki z koła teatralnego, nastąpiło przekazanie przez pana dyrektora informacji o dodatkowej przyczynie spotkania, którą było zakopanie kapsuły czasu. Do kapsuły włożono m.in. informacje o nas, o szkole oraz polskie monety, będące aktualnie w obiegu.
Następnie po wykonaniu przez chór pieśni „Legiony” wszyscy się ubraliśmy i wyszliśmy do parku szkolnego, gdzie posadziliśmy „dąb niepodległości”, a tuż obok zakopaliśmy kapsułę czasu. Będzie tam czekała dwadzieścia lat.  
Uroczystość była dla nas wyjątkowym przeżyciem. Pierwszy raz w życiu uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu. Mamy nadzieję, że uda nam się być przy wydobyciu kapsuły.       


Uczniowie klasy Va


ZBIERAMY KASZTANY - CHĘTNIE POMAGAMY

Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. A. Sadok zorganizował zbiórkę kasztanów wśród uczniów naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej dla Maćka, który gra mecz Życia! Wszyscy bardzo się zaangażowali, udało się zebrać 30 kg owoców kasztanowca. Mamy nadzieję, że ten mały gest z naszej strony na tak szczytny cel wspomoże Maćka, który właśnie rozpoczął mecz o najcenniejsze trofeum ŻYCIE.


KARTKI DLA POWSTAŃCÓW

Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły pod opieką
p. Anny Sadok i p. Dominika Kaźmierskiego wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn - włącz historię! Wysłanie symbolicznych kartek oraz ich dystrybuowanie na terenie całego kraju miało na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Zaangażowanie wszystkich wzmocniło poczucie tożsamości narodowej, przywróciło pamięć o postaciach uczestniczących  w wydarzeniach  istotnych dla dziejów naszego kraju oraz wzbudziło wrażliwość społeczną. Pisanie podziękowań i życzeń umożliwiło dialog między pokoleniami. Wysłaliśmy 60 kartek do naszych Bohaterów!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego