Szkoła Podstawowa nr 10 w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

8

niewidoczne

strona 1 3 4 5 6 7 8

WIELKANOCNY PORANEK

Zgodnie z tradycją  w naszej szkole tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyło się przedstawienie. Uczniowie klasy VIA  opowiedzieli o ważnych wydarzeniach związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, natomiast dzieci z klasy IIC przedstawiły zwyczaje i tradycje wielkanocne poprzez odgrywanie scenek i recytowanie wierszyków oraz śpiewanie piosenek.
Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci wystąpiły w kostiumach odpowiednich do odgrywanych scenek. Scenariusz opracowała p.katechetka - Barbara Wosiecka. W przygotowaniu dzieci pomagała p.Renata Szymańska- wychowawczyni kl IIC, dekorację zrobiła p.Marianna Pardej-nauczyciel plastyki, oprawa muzyczna - .p.Leszek Nabiałczyk.

                      
                                                                              Barbara Wosiecka


ŚNIADANIE WIELKANOCNE W KLASIE PIEWSZEJ

Dnia 10.04.2017 o godz. 9.00 w klasie I-szej SP nr 10 w sali nr 3 odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne, przygotowane przez rodziców klasy I-szej.
W spotkaniu wzięli udział: dyr. szkoły p. Paweł Marynowicz, wychowawca klasy Alicja Najman
i uczniowie klasy pierwszej.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego nakrycia stołu, później podzielono się jajkiem, p. dyrektor złożył dzieciom życzenia i rozpoczęła się słodka uczta.
Uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze, dzieci ucieszyły się bardzo z upominków od „zajączka”.

ZGIERSKIE SZKOŁY INKUBATOREM CYFROWYCH KOMPETENCJI UCZNIÓW PRZYDATNYCH W „ZAWODACH PRZYSZŁOŚCI”

01.12.2016 30.11.2018 Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Celem projektu jest podnoszenie kompetencji kluczowych i cyfrowych u uczniów szkół podstawowych poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych, doposażenie pracowni szkolnych i podniesienie kompetencji nauczycieli. Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości wcześniej nauki elementarnej oraz kształcenia podstawowego.
Projektem ma zostać objętych 1148 uczniów 5 szkół podstawowych z Gminy/Miasta Zgierz (1,4,5,10,11) oraz 101 nauczycieli w/w szkół.
Zadanie 1 zajęcia kształtujące u uczniów kompetencje kluczowe, kompetencje w zakresie
przedmiotów
przedsiębiorczości,
języka obcego,
przyrody,
kompetencji cyfrowych,
Zadanie 2 Podnoszenie kompetencji nauczycieli z zakresu nauczania nauk przyrodniczych metodą
kodowania w szkole podstawowej,
obsługi urządzeń mobilnych/informatycznych,
wykorzystania narzędzi TIK w pracy z uczniem,
rozwijania postaw przedsiębiorczych uczniów,
kształtowania postaw społecznych uczniów,
rozwijania umiejętności uczenia się uczniów.
Zadanie 3 Wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne do zajęć przyrodniczych oraz w sprzęt TIK

DRUK NA PŁÓTNIE

Klasa IV pod opieką p. Ilony Jatczak i p. Anny Sadok 4 kwietnia uczestniczyła w wycieczce do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.  Uczniowie poznali krótką historię największego przemysłu włókienniczego w Polsce.  W Starej Kotłowni podczas prezentacji multimedialnej mogli zobaczyć, jak powstaje bawełna i co można z niej uzyskać. Po części teoretycznej wzięli udział w warsztatach Druk na płótnie, podczas którego samodzielnie  tworzyli piękne i trwałe wzory według własnego pomysłu. Na zakończenie odwiedzili  Skansen łódzkiej architektury drewnianej.

"KRAJOBRAZY ZNAD WISŁY"

Serdecznie gratulujemy dwóm laureatkom międzyszkolnego konkursu recytatorskiego, który odbył się  21 marca w SP 4 w Zgierzu.
Gabriela Gałązka z klasy VIb zajęła III miejsce. Wiktoria Szwajkiewicz z Va oprócz I miejsca, przyznanego przez jury, zdobyła także serca publiczności, która przyznała jej swoją nagrodę za wspaniałą interpretację wiersza Kazimierza Wierzyńskiego.  
Dziewczynki przygotowane przez p. Anetę Andrzejczak miały okazję zaprezentować się w repertuarze polskich poetów, opisujących piękno polskiego krajobrazu.


W ŚWIECIE MITÓW

Uczniowie klasy Va pod opieką p. Anety Góralskiej-Andrzejczak zrealizowali projekt międzyprzedmiotowy „W świecie mitów”.
Piątoklasiści musieli wykazać się nie tylko wiedzą polonistyczną oraz historyczną, ale także umiejętnościami informatycznymi i plastycznymi. Niektórzy ujawnili także talenty aktorskie. Więcej informacji na stronie słów cięcie-gięcie.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca uczniowie klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego czekali na przyjście wiosny. Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Sadok zorganizował dla swoich kolegów i koleżanek zabawy, które przybliżyły treści związane z nadejściem tak radosnej pory roku. Wszyscy tego dnia zawitali do szkoły ubrani w kolorach wiosny. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wierszy o przylatujących ptakach, rozwiązywały zagadki o wiosennych kwiatach, układały hasła związane z ochroną środowiska i przyjściem wiosny. Propagując zdrowy tryb życia i zachęcając do spożywania nowalijek, MSU zorganizował „Małego Master Szefa”. Przedstawiciele klas w grupach przygotowali zdrowe, kolorowe, pachnące wiosną posiłki pod czujnym okiem szkolnych exspertów: p. Jolanty Lewandowskiej i p. Wiesławy Rożniaty, naszych wspaniałych pań kucharek. Pani Jola zachwycona zaangażowaniem i pasją z jaką uczniowie przygotowywali swoje wytwory kulinarne, zredagowała na ich cześć wiersz:
We wszystkich kanapkach
widać wiosnę piękną.
Kwiaty w nich rozkwitają,
o mało oczy z zazdrości nam nie pękają.
Sałatka w górę się wzbiła,
jak młoda trawka,
a z każdej z niej słonko wyrasta.


WIOSNA Z KSIĄŻKĄ

Mały Samorząd Uczniowski wraz z nadejściem wiosny zorganizował dla uczniów klas I-III oraz oddziału przedszkolnego konkurs plastyczny „Wiosna z książką”. Głównym celem było rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej dzieci, upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej. Piękne, kolorowe prace stanowią ozdobę szkolnych korytarzy.
Laureaci:
I m-ce Wiktoria Kaczmarek         kl. I
II m-ce Emilia Bachorska             kl. III b
III m-ce Pola Głowacka                oddział przedszkolny
Wyróżnienie: Anna Zmitrowicz kl. II c
                     Jakub Pawłowski kl. III b






MALOWANIE NA SZYFONIE

14 marca uczniowie klasy V b uczestniczyli w wyjątkowej lekcji plastyki w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zwiedzając Kotłownię poznali krótką historię funkcjonowania fabryki. Zajęcia interaktywne przybliżyły im powstawanie tkaniny, od ziarenka do gałganka. Potem uczestniczyli w warsztatach malowania na szyfonie, gdzie mogli wyrazić siebie i swoje emocje. Rozwijając swoją twórczość plastyczną uczniowie świetnie się bawili.




KSIĄŻKA WARTA PRZECZYTANIA

Szóstoklasiści zakończyli projekt z języka polskiego  związany z realizacją tegorocznych priorytetów MEN: upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach.
Każdy uczeń miała za zadanie przeczytanie dowolnej książki z biblioteki szkolnej spoza kanonu lektur oraz szczegółowe opracowanie jej i zaprezentowanie na forum klasy.  
Cieszy różnorodność wybranych utworów oraz wysoki poziom przygotowanych prezentacji.




ZAWODY W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM

W dniu 2.03.2017r.  odbyły się zawody w Łyżwiarstwie Szybkim na lodowisku MOSiR. W skład reprezentacji naszej szkoły  weszli:
 - Martyna Łaganowska
 -Zuzanna Kalwinek
 -Hubert Stasiak
 -Dawid Urbański
 -Antoni Przybył
 -Justyna Gaweł.
Na wyróżnienie zasługują : Gabriela Gałązka, która zajęła II miejsce w powiecie zgierskim i Hubert Stasiak III miejsce w powiecie zgierskim.
Drużynowo zajęliśmy II miejsce w powiecie.
Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.
Opiekun: Ilona Jatczak











NAJPIĘKNIEJ PROWADZONY ZESZYT

W klasie II b we wrześniu został ogłoszony konkurs na „ Najpiękniej prowadzony zeszyt”.
Celem było zachęcenie i wdrażanie uczniów do dbałości o kształtne pismo, estetyczne, przejrzyste, systematyczne prowadzenie zeszytów.
Jury ( p. Aneta Góralska- Andrzejczak, p. Renata Szymańska ) oceniając zapisany zeszyt brało pod uwagę  właśnie te warunki.
Okazało się, że wzorowe zeszyty należą do:

I miejsce
Maria Janyska
II miejsce Hanna Gawron
III miejsce Paulina Marciniak

wyróżnienia:  Aleksandra Cyrulińska, Nikola Foltyńska, Michalina Tomas
.

Gratulujemy i mamy nadzieję, że dobre nawyki pozostaną jak najdłużej.

O nagrody w postaci książek zadbała wychowawczyni p. Marianna Pardej.



ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Dwaj uczniowie z klasy Va, Jan Szymczak i Marcel Tomaszewski zajęli pierwsze i drugie miejsce w V turnieju wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” im. ks. prał. płk. Stanisława Czernika ps. „Burza” . Opiekunem uczniów był nauczyciel historii Dominik Kaźmierski.

 Konkurs odbył się 1 marca 2017 roku w zgierskim SLO im. Traugutta, a jego organizatorem był Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. Honorowy patronat nad konkursem objęli posłowie: Marek Matuszewski, Piotr Polak, Beata Mateusiak - Pieluchy oraz senator Maciej Łuczak.








75 ROCZNICA ZBRODNI HITLEROWSKIEJ

Braliśmy udział w 75. rocznicy upamiętnienia zbrodni hitlerowskiej

Delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach rocznicowych najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszego miasta
publicznej egzekucji 20 marca 1942 roku przez Niemców stu Polaków na placu stodół.

19 marca 2017 roku na Placu Stu Straconych, miejscu gdzie 75 lat temu miała miejsce niemiecka zbrodnia odbyły się uroczystości miejskie. Pod pomnikiem poświęconym rozstrzelanym zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Obył się ponadto event/pokaz „światło i dźwięk” na którym m.in. przypomniano nazwiska wszystkich pomordowanych na  Placu Stodół Polaków. W trakcie uroczystości uczennice naszej szkoły pełniły wartę przy jednej z tablic z nazwiskami zgierzan poległych podczas wojennej zawieruchy.

Następnego dnia w Lesie Lućmierskim odbyły się uroczystości państwowe poświęcone temu wydarzeniu. Główną ich częścią był pochówek szczątków niemieckiej egzekucji odnalezionych przez archeologów w latach 2011 - 2012. Poprzedziło go uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, przedstawiciele władz Zgierza z prezydentem miasta na czele, delegacje wojska, policji, rodzin rozstrzelanych oraz mieszkańców. Uroczyste modlitwy nad grobem odmówili duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz przedstawiciel Gminy Żydowskiej.

Delegację Szkoły Podstawowej nr 10 stanowiły uczennice klas VI: Oliwia Woźniak, Zuzanna Gawron, Marcelina Chocholska oraz Weronika Berenrajter. Opiekunami grupy byli: nauczyciel historii Dominik Kaźmierski oraz dyrektor Paweł Marynowicz. Transport uczennic, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia uroczystości zapewniła mam jednej z uczennic, p. Bożena Woźniak.

Wydarzenia zwane dzisiaj Zbrodnią Zgierską, które rozegrały się 20 marca 1942 roku na Placu Stodół los w niecodzienny sposób splotły z historią naszej szkoły. Przede wszystkim wielu mieszkańców wczesnej wsi Proboszczewice było zmuszonych przez okupantów do oglądania egzekucji. Ponadto jeden z mieszkańców Proboszczewic, Adam Bandel, więzień obozu Radogoszcz brał udział w pochówku ciał zamordowanych. Jego relacja jest jedną z najczęściej cytowanych w opracowaniach poświęconych temu wydarzeniu. Dzieci i wnuki Adama Bandela były uczniami naszej szkoły. Ponadto, podczas uroczystości 40 rocznicy, w 1982 roku, Jerzy Wieczorek, ps. Bohdan
w czasie wojny żołnierz Szarych Szeregów, który był autorem pierwszej relacji o zgierskiej egzekucji przekazanej do Komendy Głównej Armii Krajowej wyznaczył szkołę w Proboszczewicach do opieki nad grobem w Lesie Lućmierskim. Od kilku lat powróciliśmy do tej tradycji. W zeszłym roku władze samorządowe, tak miasta, jak i gminy oficjalnie wyznaczyły naszą szkołę do opieki nad tym Miejscem Pamięci.






KLASA 6A W MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI

2 marca klasa VI A w ramach lekcji plastyki uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Były to warsztaty tkackie poprzedzone zwiedzaniem ekspozycji związanej z historią włókiennictwa,  od wrzeciona do współcześnie stosowanych maszyn. Uczniowie obejrzeli też film nawiązujący do tematu zajęć, który przybliżał równocześnie historię rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.
Po wykonaniu plecionek, wymyślaniu jak można je wykorzystać, zwiedzali skansen, gdzie uwagę młodych Zgierzan zwróciła poczekalnia tramwajowa, która niegdyś  stała na Placu Jana Kilińskiego w naszym mieście. Zajęcia korelowały z innymi przedmiotami, a zwłaszcza z techniką i historią. Z pewnością poszerzyły zakres wiedzy i być może rozbudziły zainteresowanie tym co w najbliższym regionie warto jeszcze zobaczyć.





strona 1 3 4 5 6 7 8

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego