Szkoła Podstawowa nr 10 w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

4

niewidoczne

strona 1 2 3 4 5 7 8

V TURNIEJ WIEDZY O "ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH"

Dwaj uczniowie z klasy Va, Jan Szymczak i Marcel Tomaszewski zajęli pierwsze i drugie miejsce w V turnieju wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” im. ks. prał. płk. Stanisława Czernika ps. „Burza”. Opiekunem uczniów był nauczyciel historii Dominik Kaźmierski.

Konkurs odbył się 1 marca 2017 roku w zgierskim SLO im. Traugutta, a jego organizatorem był Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. Honorowy patronat nad konkursem objęli posłowie: Marek Matuszewski, Piotr Polak, Beata Mateusiak - Pieluchy oraz senator Maciej Łuczak.




75 ROCZNICA UPAMIĘTNIENIA ZBRODNI HITLEROWSKIEJ

Delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach rocznicowych najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszego miasta publicznej egzekucji 20 marca 1942 roku przez Niemców stu Polaków na placu stodół.

19 marca 2017 roku na Placu Stu Straconych, miejscu gdzie 75 lat temu miała miejsce niemiecka zbrodnia odbyły się uroczystości miejskie. Pod pomnikiem poświęconym rozstrzelanym zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Obył się ponadto event/pokaz „światło i dźwięk” na którym m.in. przypomniano nazwiska wszystkich pomordowanych na  Placu Stodół Polaków. W trakcie uroczystości uczennice naszej szkoły pełniły wartę przy jednej z tablic z nazwiskami zgierzan poległych podczas wojennej zawieruchy.

Następnego dnia w Lesie Lućmierskim odbyły się uroczystości państwowe poświęcone temu wydarzeniu. Główną ich częścią był pochówek szczątków niemieckiej egzekucji odnalezionych przez archeologów w latach 2011 - 2012. Poprzedziło go uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, przedstawiciele władz Zgierza z prezydentem miasta na czele, delegacje wojska, policji, rodzin rozstrzelanych oraz mieszkańców. Uroczyste modlitwy nad grobem odmówili duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz przedstawiciel Gminy Żydowskiej.

Delegację Szkoły Podstawowej nr 10 stanowiły uczennice klas VI: Oliwia Woźniak, Zuzanna Gawron, Marcelina Chocholska oraz Weronika Berenrajter. Opiekunami grupy byli: nauczyciel historii Dominik Kaźmierski oraz dyrektor Paweł Marynowicz. Transport uczennic, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia uroczystości zapewniła mam jednej z uczennic, p. Bożena Woźniak.

Wydarzenia zwane dzisiaj Zbrodnią Zgierską, które rozegrały się 20 marca 1942 roku na Placu Stodół los w niecodzienny sposób splotły z historią naszej szkoły. Przede wszystkim wielu mieszkańców wczesnej wsi Proboszczewice było zmuszonych przez okupantów do oglądania egzekucji. Ponadto jeden z mieszkańców Proboszczewic, Adam Bandel, więzień obozu Radogoszcz brał udział w pochówku ciał zamordowanych. Jego relacja jest jedną z najczęściej cytowanych w opracowaniach poświęconych temu wydarzeniu. Dzieci i wnuki Adama Bandela były uczniami naszej szkoły. Ponadto, podczas uroczystości 40 rocznicy, w 1982 roku, Jerzy Wieczorek, ps. Bohdan
w czasie wojny żołnierz Szarych Szeregów, który był autorem pierwszej relacji o zgierskiej egzekucji przekazanej do Komendy Głównej Armii Krajowej wyznaczył szkołę w Proboszczewicach do opieki nad grobem w Lesie Lućmierskim. Od kilku lat powróciliśmy do tej tradycji. W zeszłym roku władze samorządowe, tak miasta, jak i gminy oficjalnie wyznaczyły naszą szkołę do opieki nad tym Miejscem Pamięci.



ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

28 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Od zawsze każdemu dziecku towarzyszy mały, duży, kudłaty czy pękaty miś, dlatego wszyscy uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolne tego dnia przyszli w towarzystwie swoich ulubionych pluszaków. Odbyły się misiowe zabawy i konkursy, quiz z wiedzy o życiu niedźwiadków, rysowanie portretu misia, smakowanie jego przysmaków oraz śpiewanie piosenek o misiach. W drugiej części uroczystości gościliśmy mamę jednej z uczennic, panią Alinę Janyskę, która przeczytała dla wszystkich fragment bajki o przygodach Misia Paddingtona. Jej elektryzujący głos zaczarował wszystkich i przeniósł w świat trochę niezdarnego, ale zarazem uroczego Paddingtona. Wysłuchaliśmy fragment w oryginale, czyli języku angielskim oraz w ojczystym. Uczniowie mogli wykazać się zrozumieniem wysłuchanego tekstu, odpowiadając na przygotowane pytania. Na zakończenie dla każdego był misiowy przysmak. Wszystkie dzieci bardzo miło i aktywnie spędziły czas i już czekają na kolejne obchody Dnia Misia.
W tym dniu został rozstrzygnięty również konkurs plastyczny pt. „Listopadowy parasol”
organizowany przez MSU pod opieką p. Anny Sadok. Wystawa zgromadzonych prac została zorganizowana na korytarzu szkolnym. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.

I m-sce
Martyna Jadczak kl. III a
Bartosz Patora kl. III b
II m-sce

Mateusz Szymczak kl. II b
III m-sce

Alicja Gieraga kl. II a
Wiktoria Chmura kl. I
Wyróżnienie

Aleksandra Paździor oddzi. Przedszkolny
Kacper Pietruszka oddzi. przedszkolny


"SMERFY" W PRZEDSZKOLU

Już po raz kolejny uczniowie z koła teatralnego klas młodszych pod opieką p. Anny Sadok gościli w Przedszkolu nr 6 w Zgierzu. Wystawili dla swoich młodszych kolegów przedstawienie pt. „Smerfy”. Przedszkolaki z uwagą i skupieniem oglądali występ, podziwiali nie tylko grę aktorską, ale również choreografię, która bardzo wzbogaciła występ. Piękne stroje, które zawdzięczamy naszym niezastąpionym rodzicom, pozwoliły wszystkim uwierzyć, że jesteśmy w świecie małych, niebieskich Smerfów. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i ciepłym słowem Pani Dyrektor przedszkola, za co bardzo dziękujemy.

Obsada:
Gargamel
– Mikołaj Wosiecki
Klakier
– Zuzanna Skowrońska
Hogata
– Zuzanna Lewandowska
Papa Smerf
– Alexander Popek
Smerfetka
– Hanna Gawron
Sasetka
– Paulina Marciniak
Ważniak
– Angelika Szpruch
Łasuch
– Emilia Bachorska
Laluś
– Dominik Fortuniak
Śpioch
– Anna Stopczyk
Maruda
- Zuzanna Nowak
Pracuś
– Zofia Pudłowska
Poeta
– Jakub Gąsienica – Mikołajczyk
Zgrywus
– Wiktor Sadok
Smerfiki:

Nikola Cicha
Agata Jaworska
Julia Karolak
Lena Kępa
Zuzanna Puszczyńska
Hanna Sobańska
Kornelia Tomaszewska
Patrycja Urbańska


ZEGAR TYKA W RYTM WIERSZYKA

23 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Zgierzu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego ZEGAR TYKA W RYTM WIERSZYKA poświęcona twórczości Juliana Tuwima.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach i byli to:
Alicja Gieraga
kl. II A
Maria Janyska
Kl. II B
Krzysztof Wika
kl. II C
Zuzanna Nowak
kl III A
Patrycja Urbańska
kl. III B
Marysia Janyska zdobyła II miejsce
prezentując wiersz „ Gdyby...”Gratulujemy!
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody książkowe i dyplomy.



ŻYWA FLAGA

Dnia 10 listopada uczniowie klasy VB wraz z wychowawcą p. Leszkiem Nabiałczykiem oraz historykiem p. Dominikiem Kaźmierskim brali udział II edycji "Żywej flagi" z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Celem tego przesięwzięcia jest krzewienie wartości wartości i postaw patriotycznych. Uczniom naszej szkoły bardzo podobała się ta uroczystość.


11 LISTOPADA

Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Anny Sadok 10 listopada w ramach uczczenia narodowego Święta Niepodległości odwiedzili pomnik na Placu Stu Straconych celem upamiętnienia żołnierzy, którzy zginęli za wolną Polskę. Krótko omówiliśmy sobie historię naszego kraju i zapaliliśmy znicze, oddając hołd tym, którzy za nas walczyli.

PIERWSZA LEKCJA W MUZEUM

10 listopada klasa II b wybrała się do Muzeum Miasta Zgierza, gdzie spędziła 2 ciekawe godziny na poznawaniu historii naszego miasta, eksponatów znajdujących się w części zwanej Kruszówką, zasad funkcjonowania muzeum oraz pracę muzealników.
Uważne słuchanie pani przewodnik i dociekliwe pytania świadczyły o dużym zainteresowaniu uczniów. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną opisując wybrany eksponat i wykonując jego rysunek. Uczniowie nabywali w ten sposób umiejętność wskazywania najważniejszych cech eksponatów muzealnych.
Lekcja była nagrodą za zebraną w ubiegłym roku szkolnym makulaturę (II miejsce w szkole).
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Plac Stu Straconych, gdzie zapaliliśmy  znicze a uczniowie  poznali kolejne ważne dla miasta miejsce i jego historię.
Po powrocie do klasy  rozmowy   oprócz podsumowania wiadomości zdobytych w czasie wycieczki dotyczyły też przybliżania i zrozumienia takich pojęć jak: wolność, niepodległość, konstytucja, co w przeddzień Święta Niepodległości pozwoliło na zrozumienie znaczenia tego dnia dla Polaków.
Wychowawca - Marianna Pardej




ŚNIADANIE DAJE MOC

Już po raz kolejny uczniowie kl. III b pod opieką p. Anny Sadok uczestniczyli
w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”
.  Program ma na celu kształtować w dzieciach nawyk codziennego spożywania śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia.  
8 listopada uznany jest w Europie Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania
, dlatego też chcąc propagować zdrowy styl życia trzecioklasiści przygotowali wspólny posiłek. Na stole znalazło się mnóstwo produktów, z których zrobiono apetyczne kanapki, kolorowe jak tęcza sałatki, koktajle oraz soki owocowo-warzywne. Przed zrobieniem śniadania zostało omówione 12 zasad zdrowego odżywiania. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu swoich dietetycznych przekąsek. Dzięki dużej ilości przyrządzonego jedzenia klasa poczęstowała innych uczniów, swoim zdrowym i pysznym śniadaniem.
Ogromne podziękowania należą się mamom, które bardzo wspierały nasza inicjatywę.




KLASY DRUGIE W AKADEMII MUZYCZNEJ

8 listopada klasy II a i II b pojechały do Akademii Muzycznej w Łodzi na koncert edukacyjny z cyklu Akademia Pełna Dźwięku, gdzie w sali koncertowej uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali utworów Fryderyka Chopina. Podziwiali grę młodych wykonawców. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat muzyki klasycznej i nabywanie umiejętności jej odbioru oraz właściwego zachowania się w czasie koncertu.
W tym dniu również obie klasy aktywnie uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji Śniadanie daje moc!
Klasa II a przygotowywała sałatkę owocową, którą ze smakiem dzieci zjadły na drugie śniadanie.
Klasa II b podsumowała cykl zajęć utrwalających zasady zdrowego odżywiania przygotowując kanapki, soki i przekąski z odpowiednio dobranych produktów. Było  smacznie, zdrowo i kolorowo a dzień minął atrakcyjnie.





MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BAJEK

7 listopada  w naszej szkole zagościły księżniczki, Czerwony kapturek, czarownice, piraci, krasnoludki, rycerze, Smerfy, Kot w butach, wróżki, żółw Franklin i wiele innych postaci bajkowych. Wszystko to za sprawą uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który odbywa się co roku 5 listopada. Panie E. Bańbura i A. Sadok przeniosły wszystkich w świat magii organizując konkursy czytelnicze, zabawy ruchowe i muzyczne. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały tytuł bajki po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki, układały puzzle bajkowe. Odbyła się również prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Uczniowie wykazali się ogromną znajomością treści literatury dziecięcej. Wszyscy spędzili cudownie czas, który stał się doskonałą okazją rozwijania zainteresowań czytelniczych.


PROGRAM POWSZECHNEJ DWUJĘZYCZNOŚCI

W naszej szkole w roku szkolnym 2016/2017  ruszył Program Powszechnej Dwujęzyczności.
Wiek ok. 6-8 lat jest okresem szczególnej wrażliwości językowej w życiu dziecka okresem najbardziej korzystnym dla rozpoczęcia nauki drugiego języka. W tym wieku dzieci mogą, ucząc się drugiego języka, korzystać jeszcze wciąż ze swoich wrodzonych „zdolności uczenia się języka”, które pozwalają im tak skutecznie opanować ich język pierwszy.
Autorką Programu Powszechnej Dwujęzyczności jest światowej sławy lingwistka - Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały - zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych. Wykorzystuje w swojej metodzie naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty - pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny.
„Wychowanie dwujęzyczne” oznacza taką organizację procesu dydaktycznego w szkole, w której język drugi jest obok języka ojczystego dzieci środkiem przekazu informacji, wiedzy i środkiem komunikacji.

strona 1 2 3 4 5 7 8

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego